A skót férfiak legmeghatározóbb ruhadarabbja, a kilt, vagyis a skótszoknya.
A kilt hagyományos skót, térdig érő férfi szoknya. Leggyakrabban gyapjú szövetből készül, a 16. században vált ismert ruhadarabbá.
Maga a kilt szó jelentése az, hogy „övezd és tekerd fel” és gyakorlatilag ezt is teszik a ruhadarabbal. A kilt az úgynevezett „mhor" szóból ered, ami egy válltól bokáig érő övvel felerősített plédszerű anyag. Nincsen megszabva és több méter hosszú is lehet.
Számos előnye volt a felföldi rideg éghajlatban. Szabadon lehetett benne mozogni, ugyanakkor meleg volt, a felsőtestet is befedte, és a zord záporok után is igen hamar megszáradt.
Még télen, a hózáporok elől is megvédte a viselőjét, akkora meleget tudott biztosítani. Takaróként is használható volt, csak az övet kellett levenni és az anyagot szétteríteni.
Több lényeges szerepe közül talán ez a legfontosabb: terepszínű volt. Ez azért volt fontos, mert a kopár felföldi tájon is segítette az embert, ha el akart rejtőzni. Ez igen sokszor következhetett be, a skót felföldi férfiak híresen ellenségesek voltak szomszédjukkal, az angolokkal, nemegyszer nézeteltérésbe is kerültek. Az angol haderőkkel vívott 1715-ös függetlenségi lázadás idején a skót harcosok például kiltben is harcoltak.
A skót szoknyát hagyományos formájában csak férfiak viselik. Az elmúlt századokban a mindennapos viselet része volt, bár 1746-ban a véres cullodeni skót vereség után a brit törvények megtiltották a viselését, amely törvény egyébként 36 évig volt érvényes.
Érdekes tény, hogy még az első világháborúban is hordták a skót szoknyát a skót katonák, a hosszú menetelések során például kifejezetten kényelmes viselet volt, a mustárgázzal szemben pedig ellenállóbbá vált a lábuk, mivel lábaik eleve megedződtek a kilt viselése során.
Manapság már csak ünnepélyes alkalmakkor öltik magukra e legendás ruhadarabot.